Na czym polega gra w golfa?

Golf polega na kierowaniu małej piłeczki do dołka za pomocą specjalnego kija w jak najmniejszej ilości uderzeń. Piłka jest zbudowana z materiałów sztucznych, najczęściej z żywicy, gumy i innych tworzyw syntetycznych. Mimo dużej twardości z łatwością się odbija i wydaje charakterystyczny dźwięk. Dołek ma ok. 11 centymetrów średnicy (dla porównania, piłka ma ok. 5 cm średnicy).

nauka gry w golfa

Kij golfowy składa się z czterech elementów: szaftu (czyli potocznie nazywanego kija, który jest główną podstawą budowy), gripu (chwytu u górnej części kija, najczęściej skórzanego lub wykonanego z tworzywa sztucznego), heada (podłużnego zakończenia, którym  uderza się piłkę, często nazywany również główką) oraz hosela, czyli łącznika heada z szaftem.  Są wykonywane z drewna, żelaza lub za pomocą łączeń materiałów, czyli tzw. hybrydy. Kije używane są do poszczególnych zagrań, od długodystansowych uderzeń po krótkie, precyzyjne strzały, w niewielkiej odległości do dołka.

Historycy nie potrafią określić dokładnego czasu oraz miejsca zalążków golfa, który znamy do dziś. Niektóre źródła mówią, że dyscyplina ta pochodzi z późnego średniowiecza z terenów Szkocji, ówcześni kronikarze opisywali rekreację osób, która bardzo mocno przypomina golf. Historycy znaleźli również zapisy pochodzące z Holandii z okresu XIII wieku. Tamtejsi mieszkańcy  uprawiali grę z kijem i piłką skórzaną. Kto uderzył piłkę mniej razy przed trafieniem do tarczy  z odległości kilkunastu metrów, wygrywał. Samo słowo golf pochodzi z języka holenderskiego gdzie słowo „kolf” oznacza laskę, maczugę lub kijek. Najstarsze pole golfowe to Old Links al Musselburgh Racecourse w Wielkiej Brytanii. To właśnie tam dyscyplina rozkwitała i nabierała kształtów, które znamy po dziś dzień.

Golf na pierwszy rzut oka nie wydaje się trudną dyscypliną, jednak są to tylko pozory. Zawodnik przed uderzeniem musi przybrać prawidłową postawę, ustawia się bokiem względem stojącej piłki, trzyma nogi w lekkim rozkroku, bierze oburącz odpowiedni do zagrania kij i uderza piłkę. Musi dobrać odpowiednią pozycję do kierunku przyszłego toru lotu piłki, uderzenie wymaga również dokładnego przygotowania fizycznego oraz technicznego. Zawodnik musi uwzględnić siłę i kierunek wiatru oraz ukształtowanie terenu. Złe wykonanie uderzenia może poskutkować naliczaną liczbą łącznych prób, co wiąże się ze słabszymi wynikami osiąganymi na tle konkurencji.

Golf uprawia się na specjalnie przygotowanych polach trawiastych, z idealnie przystrzyżoną murawą. Pola mają od kilku, do kilkudziesięciu hektarów powierzchni Na pełnowymiarowym polu znajduje się 18 dołków. Pole golfowe składa się z kilku różnych części, które różnią się od siebie zastosowaniem i długością trawy. Obszar gry urozmaicany jest różnego rodzaju przeszkodami dla grających w postaci piasku lub akwenów wodnych. Po terenie pola golfowego można przemieszczać się pieszo lub za pomocą specjalnych, czterokołowych pojazdów napędzanych silnikiem elektrycznych. Potentatem na rynku wózków golfowych jest polska firma Melex, która produkuje pojazdy i eksportuje je na terenie całego świata.

Na koniec polecamy obejrzenie krótkiego filmiki, w którym zostało wiele wyjaśnione na temat pierwszych kroków w tej dyscyplinie.