Popularność golfa w Polsce

Początek zawodowego golfa w Polsce ustala się na 1993 rok – właśnie wtedy założono Polski Związek Golfa w Warszawie, który zrzeszał kilka wcześniej powstałych amatorskich klubów golfowych. Pod koniec 2019 roku według informacji Związku, należało do niego 72 kluby,  łącznie z 5 600 zawodnikami. Związek jest w stałej współpracy z organizacjami światowymi, między innymi: Polskim Komitetem Olimpijskim (PKOl), Europejską Federacją Golfa (EGA) i Międzynarodową Federacją Golfa (IGF) oraz organizacją afiliowaną przy The Royal and Ancient Golf Club of St. Andrews (The R&A). Polski Związek Golfa powołuje również zawodników do kadry narodowej, która reprezentuje Polskę na najważniejszych turniejach międzynarodowych.

Z każdym rokiem na terenie Polski powstają nowe pola golfowe. Według danych podanych na stronie PZG, pod koniec 2019 roku zawodnicy mogli rywalizować na 19 polach 18-dołkowych, 18 polach 9-dołkowych, 3 polach 6-dołkowych, 17 driving range’ach, 3 obiektach typu pitch&putt oraz 5 obiektach z symulatorami golfa. Spekuluje się, że do końca 2021 roku łączna liczba pól działających na terenie Polski osiągnie równe 100. To wciąż daleki wynik od, chociażby Wielkiej Brytanii, Niemiec czy Stanów Zjednoczonych, gdzie pola golfowe liczone są w setkach, a nawet tysiącach.

golf w Polsce

Mimo ciągłego progresu golfa w Polsce, dalej jesteśmy daleko w tyle za wieloma krajami w Europie. W Polsce sport ten uważany jest za nieosiągalny, przeznaczony jedynie dla burżuazji i vipów,  co jest błędnym myśleniem. W golfa gra coraz więcej osób, które nie pochodzą z elitarnych środowisk. Na terenie naszego kraju powstają nowe pola golfowe, natomiast działające kluby świadczą usługi trenerów, instruktorów i wypożyczają niezbędny sprzęt.

Największą, polską ligą jest PGA Polska Pro Tour, to jedyna zawodowa liga golfowa w Polsce akredytowana przez PGA. Profesjonaliści rywalizują ze sobą w klasyfikacji, w której pula nagród wynosi blisko 200 tysięcy złotych, amatorzy natomiast konkurują ze sobą o nagrody o wartości 20 tysięcy złotych. Najbardziej elitarnymi rozgrywkami golfowymi w naszym kraju jest Golf Business League, w których udział biorą właściciele największych firm działających na terenie Polski.

Golf jest bardzo popularną dyscypliną wśród polskich celebrytów lub sportowców, którzy skończyli już kariery w innych dyscyplinach. Najlepszym tego przykładem jest Jerzy Dudek, który po zakończeniu przygody z piłką nożną został prawowitym zawodnikiem golfowym. W wielu wywiadach podkreślał, że golf stał się jego pomysłem na życie i bardzo mocno propaguje rozwój dyscypliny w Polsce. Co ciekawe, reprezentował nawet jeden z krakowskich klubów golfowych w mistrzostwach kraju. Często maksymą używaną przez byłego bramkarza Realu Madryt jest: „Zabierz człowieka na golfa, a zobaczysz, jakim jest człowiekiem”. Ciekawy wywiad z Jerzym Dudkiem opublikowany został w branżowym portalu Golf&Roll.

W Polsce organizuje się wiele imprez golfowych dla celebrytów, na których zbierane są pieniądze na fundacje charytatywne. W takich eventach bardzo często biorą udział znane osoby jak: Mariusz Czerkawski, Zbigniew Boniek, Tomasz Iwan, Cezary Pazura, Tadeusz Drozda czy Krzysztof „Diablo” Włodarczyk.