Największe gwiazdy w historii golfa

Chyba największym i najbardziej rozpoznawalnym golfistą na świecie jest Amerykanin – Tiger Woods. Urodzony w 1975 roku zawodnik jest  jednym z najbardziej utytułowanych golfistów w historii. Aż pięć razy był zwycięzcą największego cyklu The Masters Tournament, w latach: 1997, 2001, 2002, 2005 oraz 2019 otrzymywał słynną, zieloną marynarkę. W latach 2000, 2002, 2008 triumfował w klasyfikacji cyklu US Open Golf. W 2000, 2005 oraz 2006 roku był zwycięzcą prestiżowego cyklu British Open Golf, czterokrotnie wygrywał także PGA Championship: 1999, 2000, 2006 i 2007. W 2012 roku był numerem jeden na listach rankingowych najlepiej zarabiających sportowców na całym świecie, spekuluje się, że w ciągu roku jego budżet urósł nawet o 78 milionów dolarów. W 2014 roku magazyn Forbes umieścił go na 6. miejscu w swoim prestiżowym rankingu najlepiej opłacanych sportowców na całym świecie.

Czołowym zawodnikiem na świecie od lat 90. ubiegłego wieku jest Ernie Els pochodzący z Republiki Południowej Afryki, jego charakterystyczną cechą jest blisko dwumetrowa postura i płynne uderzenie kijem, które przez wielu było uważane jako idealne zagranie golfowe. W swojej bogatej karierze wygrał cztery turnieje wielkoszlemowe, siedem mistrzostw świata z cyklu „matchplay”, osiemnaście turniejów z cyklu PGA Tour i 23 turnieje z cyklu European Tour.

Jednym z prekursorów dyscypliny jest Robert Tyre „Bobby” Jones, Amerykanin urodzony w 1902 roku. Mając już kilka lat, był ogłoszony cudownym dzieckiem golfa, przed którym wróżono świetlaną karierę. Przygodę z tym sportem rozpoczął bardzo szybko i ekspresowo wskoczył na najwyższy poziom, w wieku 18 lat zakwalifikował się do najważniejszego wówczas turnieju US Open Golf, a w trzy lata później w 1923 roku wygrał ten turniej po raz pierwszy. Co warte uwagi, „Booby” nigdy nie przeszedł na sport zawodowy, zawsze był zapisywany jako zawodnik amatorski i z takim statusem brał udział w turniejach, które z łatwością wygrywał. Mimo ogromnego talentu i osiągnięć, Robert zakończył przygodę z golfem, mając raptem 28 lat w szczytowym punkcie swojej kariery. Jak sam opisuje, chciał skupić się na rodzinie oraz pracy – tuż po zakończeniu z golfem otworzył własną kancelarię prawniczą w Atlancie i od tamtego momentu nigdy nie powrócił do golfa.

Zawodnikiem z największą ilością triumfów w zawodowym golfie jest Jack Nicklaus. W najważniejszych turniejach rangi major triumfował 18 razy w ciągu 25 lat. Już w 1958 roku był mistrzem USA w golfie amatorskim, dwa lata później jako nastolatek zajął drugie miejsce w US Open Gold jako zawodnik rangi amatorskiej. W 1963 roku został profesjonalnym zawodnikiem i w tym samym czasie sięgnął po swój pierwszy triumf rangi major. Jego ostatnim osiągnięciem w karierze jest wygrana w klasyfikacji PGA Championship w 1980 roku, od momentu zakończenia kariery zajmuje się projektowaniem pól golfowych.