Popularność golfa na świecie

Golf przez wiele osób jest uważany jako sport dla zamożnych osób, pochodzących z elitarnego grona. Po części jest to prawda, gdyż uprawianie golfa wiąże się z dużymi wydatkami. Koszt zakupu kompletu kijów stanowi majątek, profesjonalista za swój ekwipunek musi zapłacić nawet kilkadziesiąt, a nawet kilkaset (!) tysięcy dolarów. Popularna firma Bentley, która lubuje się w produkcji samochodów, jest również fabrykantem kijów golfowych. Koszt jednego kija z ich fabryki wynosi nawet… 120 tysięcy dolarów. Firmy prześcigają się w coraz to ekstrawaganckich dodatkach, takich jak uchwyty ze skóry aligatora lub części kija wykonanych z materiałów przeznaczonych do budowy rakiet kosmicznych. Mimo odstraszających cen, „normalni” ludzie bardzo często korzystają z usług pól golfowych, wynajmując je i wypożyczając sprzęt niezbędny do przeprowadzenia partii golfowej.

Mekką golfa są Stany Zjednoczone, to stamtąd pochodzą najwybitniejsi golfiści i na terenie tego kraju są zazwyczaj rozgrywane turnieje rangi „major”. Co ciekawe, ponad połowa ze wszystkich pól golfowych na świecie znajduje się w USA. Niektórzy eksperci stawiają golf tuż obok futbolu amerykańskiego i baseballu w rzędzie sportów narodowych Stanów Zjednoczonych.

Tuż za USA w klasyfikacji krajów z wysoką popularnością golfa plasuje się Wielka Brytania. Według wielu kronik, golf ma swoje zalążki na terenach Szkocji - to tutaj znajduje się najbardziej wpływowy i najstarszy klub świata: Royal and Ancient Golf Club of St Andrews. Na terenach Wielkiej Brytanii działa około dwóch tysięcy pól golfowych, najsłynniejsze to Royal Lytham, St Anne’s, Royal Birkdale, Carnoustie.

golf na świecie

Trzecim krajem z dużą popularnością golfa jest Japonia. Bardzo szybki rozrost i rozwój tego sportu w „Kraju Kwitnącej Wiśni” jest skutkiem kariery Hideki Matsuyamy, który jest jednym z 10 najlepszych graczy na świecie. Japończycy pokochali golfistę, z uwagą oglądają transmisje ze światowych zawodów i coraz chętniej sami sięgają po kije, wyjeżdżając na pola golfowe. Mówi się, że Igrzyska Olimpijskie w 2020 mogą przyczynić się do jeszcze większego rozrostu golfa w kraju Dalekiego Wschodu. Warto w tym miejscu wspomnieć, że golf powrócił do dyscyplin olimpijskich w 2016 roku po ponad 100-letniej przerwie.

Jak sytuacja ma się w Polsce? Według niedawnych raportów, z roku na rok popularność golfa rośnie, jednak jak określają eksperci, polski golf wciąż jest w tak zwanych „powijakach”. W naszym kraju działa około 70 pól golfowych, ponad połowa z nich nie posiada standardowych dla tej dyscypliny 18 dołków. W Polsce działa również Polski Związek Golfa, który został założony 31 lipca 1993 roku w Warszawie. W 2019 roku Związek zrzeszał aż 72 kluby golfowe, do których należy 5600 golfistów.

Za najlepszego, polskiego golfistę uważa się Mateusza Gradeckiego. W swojej karierze zdobył aż pięć tytułów Mistrza Polski, w 2012 roku był światowym numerem jeden w rankingu juniorów. Wielokrotnie wygrywał elitarne, międzynarodowe zawody. Jako jedyny polski golfista w historii w 2015 roku znalazł się w najlepszej szesnastce prestiżowego Amateur Championship w Wielkiej Brytanii.