Turnieje golfowe na świecie

Coraz więcej golfistów przechodzi na status zawodowców, w krajach angielskojęzycznych golf jest jedną z najbardziej popularnych dyscyplin i niemalże wszystkie zawody są obsadzone przez profesjonalistów, którzy mogą liczyć na wsparcie sponsorów. Niejednokrotnie eksperci finansowi umieszczali golfistów w czubie klasyfikacji najlepiej zarabiających sportowców na świecie. Tiger Woods uchodzący za jednego z najlepszych golfistów w historii tej dyscypliny w 2012 roku był najlepiej opłacanym sportowcem na świecie z dochodami na poziomie 78 milionów dolarów. Dzięki największym turniejom ich zwycięzcy mogą pochwalić się dochodami znacznie wyższymi niż tenisiści, koszykarze czy nawet zawodnicy futbolu amerykańskiego z ligi NFL.

Najbardziej prestiżowym cyklem zawodów rangi ‘major’ jest „Wielki Szlem”. W jego skład wchodzą turnieje i ligi:

The Master Tournament – najbardziej prestiżowy turniej golfowy na całym świecie rozgrywany na polu golfowym August National w stanie Georgia w Stanach Zjednoczonych, turniej rozpoczyna tzw. „Wielkiego Szlema”. Pierwszym zwycięzcą Master Tournament był Amerykanin Horton Smith. Co ciekawe, pierwszym obcokrajowcem, który mógł cieszyć się ze zwycięstwa w tych zawodach, był Gary Player z Republiki Południowej Afryki. Z turniejem wiąże się wiele tradycji, zwycięzca klasyfikacji otrzymuje charakterystyczną, zieloną marynarkę  i musi ona zostać zwrócona po upływie roku. W każdy wtorek przed turniejem odbywa się „Champions diner”, w którym biorą udział wszyscy żyjący zwycięzcy tego turnieju i niektóre, elitarne osoby. Wraz z rozpoczęciem turnieju, „honorowe uderzenie” wykonują najstarsi gracze, którzy w przeszłości sięgali po The Master Tournament. Pula nagród w tym turnieju wynosi aż 11 milionów dolarów.

turniej golfowy

U.S. Open (United States Open Championship) – otwarte mistrzostwa Stanów Zjednoczonych w golfie, w których udział biorą profesjonaliści oraz amatorzy. Od ponad 100 lat zawodnicy rywalizują w formacie 72 dołków, podzielonych na cztery rundy (18 dołków każda).    Pula nagród w turnieju różni się z roku na rok, w edycji 2017 wyniosła 12 milionów dolarów, z czego dwa miliony powędrowało do wygranego. Pierwszym zwycięzcą turnieju w 1895 był Anglik Horace Rawlins, który otrzymał w nagrodę… 150 dolarów.

The Open Champions –Trzecia część Wielkiego Szlema i najstarszy golfowy turniej na świecie, którego pierwszą edycję rozegrano w 1860 roku. Odbywa się na polach golfowych w Anglii oraz Szkocji, jednak były wypadki, kiedy to zawodnicy rywalizowali na terenie Irlandii Północnej. The Open rozgrywany jest w systemie 72 dołków, udział biorą wyłącznie profesjonalni zawodnicy. Główną nagrodą jest The Golf Champion Trophy, Złoty Medal oraz około dwa miliony funtów. Pula nagród w jednej edycji wynosi 8,6 miliona funtów.

PGA Championship – Mistrzostwa golfowe organizowane przez Stowarzyszenie Zawodowych Golfistów Ameryki, rozgrywane na polach w Kalifornii. Wielokrotnie rozgrywano turniej w różnych miejscach, jednak najczęściej wybierane są największe pola golfowe w Stanach Zjednoczonych. Pierwszą edycję zorganizowano w 1916 roku, jest to najmłodszy z turniejów podchodzących pod Wielkiego Szlema.  Zwycięzca turnieju otrzymuje bardzo duże, srebrne trofeum Wanamaker ważące blisko 13 kilogramów, natomiast